Документальний мінісеріал «Апельсинова долька»


Кількість серій - 3
Хронометраж серії - 45 хвилин
Виробництво - 2004 рік

Новий документальний фільм відомого українського кінопубліциста Ігоря Кобрина "Апельсинова долька" розповідає про важливі і драматичні події переломного періоду української історії - утворення уряду Центральної Ради та участь української делегації в переговорах у Бресті.

03.03.1918 року , відповідно до мирної угоди між Радянською Росією та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією, Турцією, німці анексували Польщу, Прибалтику, частину Білорусі та Закавказзя, отримали контрибуцію - 6 млрд. марок. Більшовики пішли на підписання цієї угоди, аби зберегти свою владу. Група "лівих комуністів" на чолі з Миколою Бухаріним виступила проти Брестського миру і була згодна "йти на можливість втратити радянську владу" заради інтересів міжнародної революції.

Договір було анульовано радянським урядом 13.11. 1918 року після революції у Німеччині - саме так трактувала радянська історична наука цю важливу сторінку новітньої історії. Однак до останнього часу для широких мас були закриті сторінки, пов'язані з участю в переговорах української делегації і взагалі з наслідками Брестського миру для України.

Картина Ігоря Кобрина вперше в документальному кіно зважено і переконливо подає одну з версій тих подій.
Безумовною перевагою фільму можна вважати його перенасиченість унікальними кадрами кінохроніки тих часів, яка дає глядачеві можливість ознайомитися з історичним фоном подій кінця 1917 - початку 1918 років.

В авторському тексті ґрунтовно і тактично використані фрагменти спогадів учасників переговорів: членів німецької, австро-угорської, більшовицької та української делегацій, а також офіційні документи, які було прийнято в результаті переговорів.

Найбільш вдалими можна вважати сторінки фільму, що розповідають про проголошення Центральною Радою незалежності Української Народної республіки (Четвертий Універсал), про таємну декларацію між УНР та Австро-Угорщиною, яка передбачала возз'єднання Східної Галичини та Буковини, про поставки Німеччиною і Австро-Угорщиною УНР зброї для боротьби проти більшовиків.

Нова робота Ігоря Кобрина гідно продовжує низку його історичних розслідувань і, безумовно, матиме успіх в широких колах глядачів.